Особистий кабінет

Чим відрізняється роутер від маршрутизатора та модема? Особливості wi-fi роутерів

Автор: Олександра Левицька
Час читання: 3 хв
03/02/2023
Чим відрізняється роутер від маршрутизатора та модема? Особливості wi-fi роутерів

Обрати роутер буває доволі складно. Як і зрозуміти, чим окремі моделі відрізняються одна від одної. А ще — чи є різниця між роутером, модемом та маршрутизатором взагалі. Сьогодні спеціалісти компанії LinkCom розглянуть всі ці питання. Ми підготували для вас детальну статтю.

Що таке роутер та у чому його відмінність від маршрутизатора?

Роутер — це прилад, який підключається до інтернету за допомогою кабеля провайдера та роздає мережевий сигнал на всі пристрої у квартирі. Роутер може роздавати інтернет, зазвичай, двома способами: з використанням кабеля, який підключається до вашого девайса, або через wi-fi.

Роутер та маршрутизатор — по суті, одне й те ж саме. Зазвичай ці назви використовуються синонімічно та позначають однакове обладнання.

Як працює роутер?

Дуже просто. Коли ви підписуєте договір з інтернет-провайдером, приїжджає майстер та проводить у вашу квартиру інтернет-кабель. Далі цей кабель приєднується до роутера через WAN-порт. Після нескладних налаштувань маршрутизатор може роздавати вай-фай на всі девайси у вас вдома.

Головними функціями роутера є:

  • підключення до інтернету з кількох пристроїв одночасно;
  • підтримка працездатності провідної локальної мережі вдома та в офісі;
  • налаштування та керування бездротовим з’єднанням;
  • шифрування сигналу для безпеки даних.

Чим відрізняються роутер та модем?

Головна відмінність модема та роутера/маршрутизатора — в тому, що модем не роздає сигнал. Він лише приймає його. Кажучи простими словами, модем є “переноскою” для інтернету. Кабель інтернет-провайдера підключається до модему, до якого також за допомогою дротів підключається роутер. І вже завдяки роутеру сигнал транслюється на всі пристрої у вас вдома.

З’єднання за допомогою модема є стабільним та часто використовується в приміщеннях з великою площею, де wifi-сигнал не доходить до всіх кімнат.

Що таке портативний модем?

USB-модем, або портативний модем — пристрій, схожий на флешку. Всередину такого пристрою встановлюється сім-карта з обраним клієнтом тарифом. Використовується обладнання для забезпечення інтернетом будинків, де немає мереж вай-фай та можливості провести оптоволоконний інтернет. Наприклад, за містом.

Варто пам’ятати: швидкість з’єднання буде невисокою. Якщо ви плануєте активно користуватися інтернетом, портативний модем вам не підійде. Краще одразу обрати більш надійні варіанти підключення.

Модеми з функцією маршрутизатора

Це пристрої, які поєднують функції роутера та модема. Спрощено, це — будь-які маршрутизатори, які мають порти для підключення девайсів. Часто обладнання використовується в домашніх умовах.

Види роутерів/маршрутизаторів

Є три основних категорії маршрутизаторів:

  • Провідні. Дозволяють підключення пристроїв лише за допомогою кабеля. Варіант майже не використовується зараз, та вважається частково застарілим.
  • Бездротові — транслюють сигнал Wi-Fi, але мають порти для проводового підключення. Найпопулярніший варіант.
  • 3G/4G роутери — пропонують мобільний інтернет та не вимагають кабельного підключення до провайдера. Потребують встановлення сім-карти.

Чим різні моделі роутерів відрізняються між собою?

Отже, вам потрібно купити роутер. На якій моделі зупинити увагу — бюджетній чи дорогій, потужній чи не дуже? Розглянемо основні параметри, за якими маршрутизатори відрізняються між собою.

Швидкість підключення 

Ключовий показник, на який варто звертати увагу. Бюджетні моделі роутерів можуть запропонувати швидкість 150-300 Мбіт/с, а дорожчі — 700-1100 Мбіт/с.

Зверніть увагу: швидкість роботи інтернету залежить не тільки від роутера. На неї впливає безліч факторів: від швидкості інтернету, вказаної у вашому тарифі, до місця розміщення маршрутизатора.

Частота

Всі маршрутизатори працюють на частотах 2,4 та 5 ГГц. Частота 2,4 ГГц — більш завантажена, тому сигнал, який проходить через неї, є менш стабільним. Частота 5 ГГц використовується рідше: ви отримуєте кращий сигнал.

Деякі моделі роутерів підтримують обидві частоти, що дуже зручно.

Антени

Впливають на стабільність сигналу та зону його поширення. Бувають:

  • внутрішніми;
  • зовнішніми;
  • знімними.

Потужність антен складає 13-19 дБі у бюджетних моделей роутерів, 20-24 дБі — в дорожчих. Знімні антени можуть встановлюватися на бюджетні моделі роутерів для отримання кращого сигналу.

Кількість портів

Важливий параметр у випадку, якщо ви плануєте підключати пристрої до маршрутизатора за допомогою кабелів. На більшості маршрутизаторів є:

  • WAN-порт для приєднання кабеля провайдера.
  • LAN.
  • USB.

LAN-порт дозволяє підключати різні пристрої: Смарт-ТБ, персональний комп’ютер, ігрові приставки тощо. USB дозволяють підключати флешки, жорсткі диски, 3G модеми.

Додаткові функції

Серед додаткових опцій маршрутизаторів може бути наступне:

  • Можливість створення додаткової мережі. До цієї мережі можна підключати пристрої “Розумного дому”, щоб не завантажувати основний канал.
  • «Батьківський контроль» — дозволяє налаштувати, коли та які пристрої можуть підключатися до мережі. А також створити список заборонених сайтів.
  • «Майстер швидкого налаштування» — допомагає самостійно налаштувати маршрутизатор, не звертаючись за допомогою до фахівців.

Особливості встановлення 

За цим параметром роутери бувають стаціонарними та портативними. Портативні мають менший розмір та, як правило, мають підтримку сім-карт для підключення до мобільних мереж.

Особливості роутерів: підіб’ємо підсумки

Якість роутера впливає на швидкість з’єднання та можливості підключення до бездротової мережі. Тож щоб не помилитися, обираючи маршрутизатор, звертайте увагу на:

  • швидкість підключення;
  • підтримувану частоту;
  • кількість та види портів;
  • додаткові функції.

А якщо вам потрібна допомога у виборі роутера — зверніться до фахівців компанії LinkCom. Ми із задоволенням допоможемо обрати обладнання, яке відповідатиме вашим потребам.

Важлива інформація щодо змін у тарифах LinkCom! Важлива інформація щодо змін у тарифах LinkCom! Зустрічай нову швидкість інтернету у Львові – цілих 2,5 Гбіт/с! Зустрічай нову швидкість інтернету у Львові – цілих 2,5 Гбіт/с! Тариф зі швидкістю до 1000 Мбіт/с, а файли завантажуються повільніше: що не так? Тариф зі швидкістю до 1000 Мбіт/с, а файли завантажуються повільніше: що не так?
Месенджери