fbpx
Особистий кабінет

Чому швидкість Wi-Fi нижча, ніж обіцяв провайдер

19/03/2025
Чому швидкість Wi-Fi нижча, ніж обіцяв провайдер

Коли інтернет-провайдер вказує швидкість тарифу, поруч завжди є «до» (наприклад, до 100 Мбіт/с, до 1000 Мбіт/с, до 2,5 Гбіт/с). Це означає, що зі свого боку він подає максимальну швидкість, але в абонента вона може бути нижчою з різних причин. Зокрема, втрату якісного з’єднання зумовлюють мережеві навантаження, неправильне налаштування маршрутизатора чи перешкоди на шляху до сигналу Wi-Fi.

Для звичайних користувачів нормальними показниками вважаються:

  • підключення через кабель – зазвичай від 70% до 100% від вказаної швидкості тарифу;
  • підключення через Wi-Fi – залежить від пропускної здатності роутера або точки доступу, а також пристрою, що підключається.

Якщо роутер заслабкий чи вже застарів, то може суттєво “різати” швидкість. Наприклад, абонент може платити за 1000 Мбіт/с, в той час як його роутер підтримує максимум 100 Мбіт/с. У цій статті ми розповімо вам про те, які характеристики мають роутери та який маршрутизатор варто обирати, щоб користуватися справді тарифною швидкістю.

Особливості сучасних маршрутизаторів

Сучасні Wi-Fi маршрутизатори можуть працювати як із дротовими, так і з бездротовими мережами. Важливо розуміти, що у випадку з дротовим з’єднанням (через кабель) маршрутизатор повинен мати порти Fast Ethernet (100 Мбіт/с), Gigabit Ethernet (1 Гбіт/с) або 2.5G/10G Ethernet для підтримки високошвидкісних тарифів.

У випадку з бездротовим з’єднанням (Wi-Fi) важливими є стандарт Wi-Fi, кількість антен з наявністю технології MIMO та ширина каналу.

Маршрутизатори підтримують різні стандарти Wi-Fi:

  • Wi-Fi 3 (802.11g): теоретично до 54 Мбіт/с, на практиці – 22-30 Мбіт/с.
  • Wi-Fi 4 (802.11n): теоретично до 300 Мбіт/с, на практиці – 50-150 Мбіт/с.
  • Wi-Fi 5 (802.11ac): теоретично до 1300 Мбіт/с, на практиці – 300-700 Мбіт/с.
  • Wi-Fi 6 (802.11ax): теоретично до 9600 Мбіт/с, на практиці – 500-1500 Мбіт/с.
  • Wi-Fi 7 (802.11be): теоретично до 46000 Мбіт/с, на практиці – 5000-15000 Мбіт/с.

Кількість антен є дуже важливою, якщо роутер підтримує MIMO (Multiple Input Multiple Output). Це технологія, що дає пристрою можливість використовувати кілька антен для одночасного передавання та приймання даних через різні просторові канали. Чим більше антен, тим більше потоків даних можна передавати одночасно, що дорівнює кращій швидкості.

Існує кілька видів MIMO, кожен з яких по-різному впливає на пропускну здатність, стабільність зв’язку та швидкість передачі даних у бездротових мережах.

  • 2×2 MIMO – стандартний варіант для Wi-Fi 5 (802.11ac) і LTE, тобто для звичайного користування (ноутбуки, смартфони, домашні маршрутизатори).
  • 3×3 MIMO – рідко використовується, оскільки не всі пристрої його підтримують, але в певних умовах може забезпечити приріст швидкості, особливо для сумісних пристроїв і в середовищах із високим навантаженням на мережу.
  • 4×4 MIMO – поширений у Wi-Fi 6 (802.11ax) та 5G, дозволяє передавати більше даних одночасно, досягаючи максимальної продуктивності (для підтримки високошвидкісного інтернету, ігор, потокового відео 4K/8K та професійних мереж).

Фактори, що впливають на швидкість Wi-Fi

  1. Режим роботи мережі. Wi-Fi працює в напівдуплексному режимі. Це означає, що пристрій може і передавати, і приймати дані, але не одночасно. Тобто загальна пропускна здатність (швидкість) поділяється між завантаженням (download) і вивантаженням (upload) даних. Якщо ви, наприклад, маєте Wi-Fi зі швидкістю 100 Мбіт/с, ця швидкість розподіляється між обома напрямками передавання даних. Наприклад, якщо ви завантажуєте великий файл, це може уповільнити вивантаження даних. На відміну від напівдуплексного, повний дуплекс (full-duplex) дозволяє одночасне двостороннє передавання даних.
  2. Ширина каналу Wi-Fi – це параметр, що визначає максимальну пропускну здатність мережі. Від неї залежить швидкість з’єднання та стабільність роботи Wi-Fi. У діапазоні 5 ГГц доступні канали шириною 20, 40, 80 та 160 МГц. 20 МГц – це базова ширина каналу, яка найкраще працює в умовах завантаженого ефіру. 40 МГц забезпечує вищу швидкість, але може бути чутливішою до перешкод. 80 МГц є основною шириною каналу для сучасних високошвидкісних мереж, тоді як 160 МГц використовується для досягнення максимальної швидкості в Wi-Fi 6 і Wi-Fi 7.
  3. Завантаженість мережі. Роутер може працювати в одному або кількох діапазонах (2.4 ГГц, 5 ГГц, 6 ГГц), у кожному з яких є свої канали Wi-Fi. Якщо інтернет працює стабільно, це може означати, що ви підключені до оптимального каналу з мінімальними перешкодами. Якщо ж з’єднання переривається або швидкість падає, можливо, ваш роутер працює на перевантаженому каналі. У такому разі змінити канал можна вручну
  4. Якість сигналу. На цей фактор впливає розташування роутера. Якщо пристрій стоїть у невідповідному місці (біля металевих чи дзеркальних поверхонь, за шафою), сигнал погіршується. Через товсті стіни в помешканні сигнал також “губиться”, тому у віддалених кімнатах він може бути гіршим.
  5. Підключені пристрої. Не всі смартфони та ноутбуки підтримують високошвидкісні стандарти Wi-Fi. Тому дають користувачам таку швидкість, яку можуть прийняти. 

Чому швидкість Wi-Fi нижча за заявлену?

Найчастіше причинами є заслабкий чи застарілий роутер, а також особисті пристрої абонентів, які за своїми технічними характеристиками не підтримують високу швидкість з’єднання. Також слід знати, що:

  • Якщо на коробці від роутера вказано “1000 Мбіт/с”, реальна швидкість буде нижчою через накладні витрати протоколів, завад та обмеження пристроїв.
  • У багатоквартирних будинках довкола багато інших мереж Wi-Fi, що може погіршувати якість з’єднання в години пік.
  • Частина пропускної здатності витрачається на службові дані протоколів (керування з’єднанням, перевірку помилок).
  • Якщо у вас дешевий маршрутизатор, його продуктивність може бути обмеженою.

Що стосується смартфонів та планшетів, то багато таких пристроїв приймають дані лише по одному потоку.

Наприклад, Wi-Fi використовує технологію MIMO (Multiple Input Multiple Output), яка дозволяє передавати дані по кількох потоках одночасно. Роутер може мати 2×2 MIMO, 3×3 MIMO або 4×4 MIMO, тобто кілька антен для передавання та приймання даних.

Якщо ваш пристрій (наприклад, смартфон або планшет) підтримує тільки 1×1 MIMO (тобто має лише одну антену для передачі та приймання), він зможе використовувати лише один потік даних.

У цифрах:

  • Роутер підтримує 4×4 MIMO і тарифна швидкість Wi-Fi – 1200 Мбіт/с.
  • Смартфон підтримує лише 1×1 MIMO.

Реальна максимальна швидкість для смартфона буде не 1200 Мбіт/с, а 300 Мбіт/с (тому що кожен потік дає 300 Мбіт/с).

Як уникнути проблем зі швидкістю Wi-Fi?

  1. Переконайтеся, що ваш маршрутизатор “стягує” тариф. Для швидкості понад 100 Мбіт/с потрібен гігабітний роутер (Gigabit Ethernet). А для тарифів з 500 Мбіт/с і вище бажано використовувати пристрої зі стандартами Wi-Fi 5 або Wi-Fi 6.
  2. Використовуйте діапазон 5 ГГц, щоб уникнути перевантаження мережі (2.4 ГГц часто перевантажений).
  3. Оновлюйте прошивку маршрутизатора та правильно налаштовуйте параметри мережі.
  4. Розміщуйте маршрутизатор правильно – що менше перешкод, то краща швидкість.
  5. Використовуйте дротове підключення, якщо вам потрібна максимальна швидкість та стабільність.

Коли звертатися до технічної підтримки?

У випадку, коли швидкість інтернету низька навіть після оптимізації, варто звернутися до інтернет-провайдера. Фахівці проконсультують вас і допоможуть з’ясувати причину поганого з’єднання. 

Якщо потрібна допомога у виборі роутера, звертайтеся до інтернет-провайдера LinkCom. Ми допоможемо підібрати маршрутизатор і професійно налаштуємо його, щоб у вас була максимальна швидкість.

LinkCom запустив вражаючу швидкість інтернету: 10 000 Мбіт/c LinkCom запустив вражаючу швидкість інтернету: 10 000 Мбіт/c Як обрати інтернет-провайдера і не помилитися: ось на що варто звертати увагу Як обрати інтернет-провайдера і не помилитися: ось на що варто звертати увагу Що таке Mesh-система та коли вона потрібна для вашого дому Що таке Mesh-система та коли вона потрібна для вашого дому
Месенджери